PUZ-AK48NL
ID
198558
Product Features
  • Intelligent Comfort at an Affordable Price
  • Heating & Cooling
  • Ductless Solution
  • All Electric Condenser
  • 10 Year Warranty with Online Registration
  • Single Zone/Room Compatible
Free Shipping
In Stock - Ready to Ship
PUZ-AK48NL - Outdoor Unit for Ceiling Cassette Heat Pump System
Key Features:
Specifications:
  • Cooling Capacity at 95°F:
    • Maximum Capacity: 49,000 BTU/h
    • Rated Capacity: 48,000 BTU/h
    • Minimum Capacity: 17,000 BTU/h
  • Heating Capacity at 47°F:
    • Rated Capacity: 60,000 BTU/h
    • Minimum Capacity: 16,600 BTU/h
  • Heating Capacity at 17°F:
  • Heating Capacity at 5°F:
    • Maximum Capacity: 23,000 BTU/h
  • Heating Capacity at -4°F:
  • Power Consumption:
    • Maximum Power Input: 4,800 W
    • Rated Power Input: 4,573 W
  • Electrical Requirements:
    • Voltage: 208/230 V AC, Single-phase, 60 Hz
    • Guaranteed Voltage Range: 198 - 253 V AC
    • Indoor-Outdoor Voltage (S1-S2): 208/230 V AC
    • Indoor-Outdoor Voltage (S2-S3): 12-24 V DC
    • Short-circuit Current Rating (SCCR): 5 kA
    • Recommended Outdoor Fuse/Breaker Size: 40 A
    • Recommended Wire Size (Indoor to Outdoor): 14 AWG
  • Outdoor Unit Dimensions (W x D x H): 41-1/2 x 14-1/8 x 41 inches (1,052 x 358 x 1,041 mm)
  • Outdoor Unit Weight: 198 lbs (90 kg)
More Information
Mitsubishi 48000 BTU SEZ-AD-Series Single Zone Mini Split Heat Pump Condenser R454B | 230V
FeatureSpec
SKUPUZ-AK48NL
Weight (in lbs)265.000000
Brand/ManufacturerMitsubishi
Cooling BTU49000
Heating BTU48,000 BTU
Decibel Level (dBA)62
RefrigerantR454B
SEER2 (Efficiency)19.4
Compressor TypeTwin Rotary
Liquid Valve Size 3/8
Suction Valve Size 5/8
Electrical208/230V 1 Phase 60 Hz
Max Breaker Size67
Min. Breaker Size38
BTU/Tonnage48,000 BTU/4 Ton
Zone CompatibilitySingle Zone
Height52.46"
Width41.13"
Depth13.32"
Warranty10 Years with Online Registration
Resources You will need Adobe® Acrobat® Reader to view PDF documents.
Write Your Own Review
You're reviewing:Mitsubishi 48000 BTU SEZ-AD-Series Single Zone Mini Split Heat Pump Condenser R454B | 230V